Anmeldelse af "Phantasma" ("Wicked Games" 1) af Kaylie Smith

Der er mange hypede bøger på de sociale medier, og jeg har efterhånden en lang liste med bøger som jeg gerne vil købe og læse. Og det samme var gældende da jeg stødte på serien "Wicked Games" af Kaylie Smith som straks blev skrevet på. Og nu har jeg endelig fået de to første og indtil videre udgivne bøger købt hjem. Jeg troede til at starte med at det var en duologi, men nææææh nej.. ;) Der kommer i hvert fald én bog mere. Så den ser jeg frem til når den tid kommer.

Men nu til det som dagens indlæg handler om. Nemlig anmeldelsen af den første bog i serien - "Phantasma". Den får I nemlig her.

Ophelia Grimm og hendes søster, Genevieve, står pludselig overfor en virkelig hjerteskærende situation. Ikke nok med at de meget pludseligt mistede deres mor, men nu står de også til at miste deres hjem. Og Ophelia har nu fået ansvaret for at føre deres mors arv som necromancer videre. Et stort ansvar som hun endnu ikke var klar til at stå med. Og nu har hendes søster pludselig fået den idé at hun vil finde på en løsning og forsvinder før Ophelia kan nå at standse hende. Og da hun finder ud af hvad Genevieve har fået rodet sig ud i bliver hun nødt til at følge efter for at redde hende.

At deltage i det dødsspillet Phantasma kan kun ende galt. Overlev spillet eller dø. Og forelsk dig aldrig under spillet da du derved bliver forbandet for livet. Men Ophelia er kun interesseret i at finde sin søster og forlade spillet derefter. Hvilket dog viser sig at blive nemmere sagt end gjort. For Ophelia finder ud af at det ikke bliver helt så simpelt som hun troede. Udover de ni prøvelser skal hun også se sin værste frygt i øjnene og blandt de labyrintiske korridorer, forførende dæmoner, andre utilregnelige deltagere og hemmelige rum bliver hun viklet ind i et spil der kan koste hende mere end livet. Hendes hjerte.

Det irriterende og arogante spøgelse, Blackwell, vil ikke lade hende være. Og da han tilbyder hende sin hjælp imod at hun hjælper ham med at slippe ud af Phantasma, må hun genoverveje sine planer. Men kan hun stole på ham? Kan hun beskytte sit hjerte? Kan hun klare sig uden hans hjælp? Ophelia bliver nødt til at satse alt hun har. Og måske får hun mere ud af det end hun havde regnet med. Men er det nu også en god ting? Vil afsløringen af hendes families hemmeligheder gøre mere skade end gavn? Og vil hun nogensinde finde sin søster igen? Vil hun slippe levende fra Phantasma?

Dette er en virkelig skøn gotisk dark romantasy som hurtigt er blevet populær hos læsere verden over. Vi bliver forkælet med masser af humor, dæmoner, spøgelser, magiske væsner, dødelige spil, begær, drama, mystik, hjertesorger, farer, udfordringer og masser af spænding. I "Phantasma" bliver vi trukket ind i et dødsspil som er fuld af bedrag, hemmeligheder og straffe. Et spil som få kommer levende ud fra. Og den vigtigste regl af dem alle er at du aldrig må forelske dig under spillet. For dét vil føre til den største straf af dem alle. Medmindre man er nøglen til at stoppe spillet for good.

Wow! Jeg var ikke igennem ret mange kapitler i "Phantasma" før jeg var totalt hooked og forelsket i denne serie. Jeg elsker humoren. Jeg elsker kemien imellem Ophelia og Blackwell. Og så elsker jeg at man får en masse mystik og udfordringer som afslører hemmeligheder der skaber en rød tråd igennem hele historien. Og selvom det er en gotisk og dark fantasy, så må jeg indrømme at mit følelsesregister blev godt rusket igennem da mit hjerte blev flået i stykker sidst i bogen. Både på en god og dårlig måde. ;) Hvilket jeg elsker!

Jeg kan VARMT anbefale jer at læse denne serie!

Min Goodreads rating:
★★★★★

Ingen kommentarer:

Send en kommentar

Smig gerne en kommentar inden du smutter.
Jeg offentliggør og svarer på den hurtigst muligt. ;)