Reklame for forlaget People's og forfatterne Julia Quinn & Shonda Rhimes - Sendt til anmeldelse. Meningerne er mine egne.

Læs eventuelt mine anmeldelser af Julia Quinns andre bøger fra universet under denne søgning.
Men nu til det som dagens indlæg handler om. Min anmeldelse af "Dronning Charlotte". Den kommer her. :)

George har aldrig haft planer om at blive gift. Slet ikke med den helbredsmæssige udfordring han har. Det vil han ikke udsætte en uvidende kvinde for. Men nu er han tvunget til det. Måske kan han finde en løsning som gør at hans nye brud aldrig finder ud af hvad hun har giftet sig med. For selvom han er blevet overraskende glad for hende, så må hun aldrig finde ud af det. Og derfor må de leve hver for sig. Men det bliver ikke så nemt som han troede. Slet ikke når denne Charlotte viser sig at være stædig og ikke accepterer et nej eller en kold skulder. Og ingen af dem kan længere ignorere deres forelskelse. Men udfordringerne med Georges mørke hemmeligheder og Charlottes sårede følelser bliver en springfarlig bombe. Og da hendes uro ikke kan være i hende mere beslutter hun sig for at finde svar. Uanset hvad det vil kræve.
Charlotte indser at hun er en brik i et større spil og hun bliver nødt til at påtage sig et stort ansvar. Og det kræver spidse albuer og at kunne vise autoritet med et hårdt ydre. Ikke kun overfor Georges familie og ansatte. Da hun endelig finder ud af hvad der foregår indser hun hvor stort et ansvar hun rent faktisk står med. Vil det være for stort? Eller vil hun være den rette kvinde til det? Vil hun kunne holde Georges hemmelighed skjult bag slottes mure? Vil hun kunne være den støtte han har brug for? Alt imens at passe på sig selv også? Kan kærligheden være nok til at overkomme udfordringerne?

Jeg kendte denne historie i forvejen da jeg har set TV-serien på Netflix, men der er altså bare noget magisk over at få den i bogform også. Og den skulle selvfølgelig tilføjes til min "Bridgerton"-samling i bogreolen. For ohhhh my en historie. Jeg elsker alt der har med Bridgerton at gøre! Tak tak tak til forlaget People's.
★★★★✩

Ingen kommentarer:
Send en kommentar
Smig gerne en kommentar inden du smutter.
Jeg offentliggør og svarer på den hurtigst muligt. ;)