Reklame for forlaget People's og forfatter Rachel Reid - Sendt til anmeldelse. Meningerne er mine egne.

Og ohhhh my altså! Jeg forelskede mig straks. Så ja. Jeg var SÅ meget interesseret. Nu skulle serien bare læses. Og da jeg så kunne se at forlaget People's havde besluttet sig for at oversætte dem på dansk, tog jeg straks kontakt til dem. Heldigvis ville de gerne sende bøgerne til mig efterhånden som de udkom.
De har dog besluttet sig for at udgive dem i rækkefølge med TV-serien, så den første bog vi fik var den 2. bog. Altså "Kampens hede" som er første sæson. Den næste bog var "Forlænget spilletid" som er 6. bog og derefter "Gamechanger" som er bog 1. Måske lidt forvirrende, men da de kan læses uafhængigt at hinanden gør det ikke det store. Personligt vil jeg helst læse dem i den rigtige rækkefølge, men... jeg har besluttet mig for at følge forlaget People's rækkefølge lige med denne serie. :)
Men nu til det som dette indlæg handler om. Anmeldelsen af "Lagt på is". Femte bog i serien. Den får I her. ;) Enjoy!

Harris Drover kan ikke tro at den spiller som han har et crush på nu skal spille for det hold han arbjder for, men der står han. Troy! Men det første møde går ikke ligefrem godt. Harris fornemmer tydeligt at Troy på ingen måde er begejstret for Harris og da slet ikke hans åbenlyse seksualitet. Er Troy virkelig den homofob som alle går og tror at han er? Er Troy det samme monster som hans bedste ven? Eller gemmer Troy på noget andet indenunder det hårde ydre? Kan Harris få ham til at bløde lidt op og åbne op overfor ham? Måske få ham til at smile?
Troy er på ingen måde det monster som alle tror. Tværtimod. Og det vil han gerne bevise. Og måske err holdskiftet ikke så dårligt alligevel. Hans nye holdkammerater tager overraskende godt imod ham og Harris lader ikke til at give op. Måske kan Troy endelig være sig selv? Måske endda være åben omkring hans egen seksualitet? For selvom han forsøger at være forsigtig, så er Harris hurtigt kommet ind under huden på ham og kemien er ikke til at tage fejl af. Men tør Troy tage skridtet? Vil Harris være tålmodig nok til at lade ham tage det et skridt af gangen? Vil Harris overhovedet have ham på lang sigt? Og hvordan vil hans nærmeste, holdkammerater og resten af fanskaren tage nyheden når den kommer frem? Tør Troy se sin frygt i øjnene?

Jeg er VILD med Troy og Harris! Hold da op altså. Jeg ville ønske at vi kunne få meget mere med disse to fantastiske mennesker. Men øv det sker nok ikke. Selvfølgelig kan vi håbe at vi får en lille bid af dem i 7. bog som udkommer i 2027 som endnu en gang har Ilya og Shane i hovedrollerne - som jeg glæder mig HELT EKSTREMT TIL!!!!! Jeg kan simpelthen ikke få nok af denne serie. Det er ikke til at fatte at den indtil videre er slut! Ja der kommer én bog mere, men altså... alligevel! Håber inderst inde at Rachel Reid aldrig stopper med at udvide den. *Haha*
Nå, men... nu hvor alle 6 bøger er udkommet på Dansk ville det jo være et perfekt tidspunkt for ALLE at læse den. ;) Jeg kan i hvert fald varmt anbefale den. Dette er en serie som jeg nok kommer til at læse igen og igen. Og det er altså ikke noget jeg siger om ret mange bøger. Det er ret sjældent. Men denne? Helt klart en serie jeg skal forkæle mit læsehjerte med igen på et tidspunkt. Men indtil da.... så må vi vente utålmodigt på 7. bog. :D
★★★★★


Ingen kommentarer:
Send en kommentar
Smig gerne en kommentar inden du smutter.
Jeg offentliggør og svarer på den hurtigst muligt. ;)