Anmeldelse af "Powerless" ("Chestnut Springs" 3) af Elsie Silver

Jeg har set alle og deres mødre - okay, overdrivelse fremmer forståelsen her - snakke om "Chestnut Springs"-serien, og den er blevet rost til skyerne alle steder på de sociale medier. Dermed også forfatteren Elsie Silver. Fangede det min opmærksomhed? JA! Og da jeg så fandt ud af at det er en romantisk western serie, så blev jeg bare endnu mere interesseret. Jeg har kun læst enkelte bøger i den genre og jeg har elsket dem alle. Så jeg tænkte at denne serie helt klart også ville falde i min smag. Så derfor bestilte jeg den straks hjem.

Jeg har så også fundet ud af at der faktisk er en serie som "foregår" før denne, så den skulle jeg selvfølgelig også have fingrene i. Samt den serie som forfatteren i øjeblikket er igang med, som kommer efter "Chestnut Springs". Så jeg ligger nu også inde med serien "Gold Rush Ranch", som jeg egentlig gerne ville have læst først, men ikke kunne få fat i med det samme da de var igang med at få nye forsider, og de to første bøger i serien "Rose Hill". ;)

Men var det for optimistisk at købe alle de bøger før jeg overhovedet vidste om de ville falde i min smag? Lad os finde ud af det. Her kommer min anmeldelse af "Powerless" fra "Chestnut Springs"-serien.

Jasper Gervais blev en del af Eaton-familien da han var ung takket være Beau Eaton. Hans nu bedste ven. Jaspers egen familie var blevet ødelagt i kølvandet på en stor tragedie og Beau endte med at redde ham ud af sine lidelser. Og det blev også hans første møde med deres kusine, Sloane Winthrop. En pige som han endte med at blive tæt med, men aldrig på mere end et venskabligt plan. Selvom hun ikke lagde skjul på at hun havde en crush på ham og han selv var bange for at give udtryk for sin egen interesse. Især efter en trussel fra hendes far. Men nu er de begge blevet voksne, Jasper er en succesfuld ishockeyspiller og Sloane er en dygtig ballerina. Og hun skal giftes! Hvilket Jasper har det stramt med. Hans følelser for hende er blevet større og nu er hans chance for alvor spildt. Men Sloanes kommende mand er en manipulerende og slesk person som tydeligvis kun skal bruge Sloane som en underdanig smuk hustru. Det gør Jasper vred. Hvorfor har hun valgt at blive gift med sådan et monster?

Sloane har altid ville sin familie det bedste, så når hendes far beder hende om at gøre noget, så gør hun det. For han elsker hende og ønsker at hun skal være lykkelig. Ikke? Men forlovelsen gør hende ikke lykkelig. Og nu er tiden ved at løbe ud. Brylluppet er blevet fremskyndet og inden længe vil hun for alvor skulle slippe sin frihed. Men kan hun få en god undskyldning for at stikke af? Kan Jasper måske være hendes redning? Vil han i det hele taget gøre det for hende? Han er jo hendes bedste ven. Men at stikke af fra sit bryllup bliver ikke smertefrit. Hendes hjerte er i vildrede. Jo mere tid hun tilbringer med Jasper jo mere indser hun at hendes følelser for ham kun er vokset sig større. Men han har det jo ikke på samme måde. Eller har han? Kan hun få ham til at åbne mere op? Fortælle hende hvad han gerne vil have? Og måske håbe at hun er en del af det?

Nu hvor Sloane er fri ønsker Jasper ikke at lade sig styre af frygt længere. Frygt for at hendes far vil ødelægge hans liv. Frygt for at blive afvist. Han vil havde hende. Og det bliver han nødt til at overbevise hende om. Men en tragedie i Eaton-familien dækker dem alle som en tung dyne. De har brug for at komme lidt væk. Og muligheden for et lille roadtrip midt i en snestorm bliver startskudet til deres følelsers udløsning. Sloane har altid været den rigtige person for Jasper. Og Jasper har altid været den eneste der tilhørte Sloanes hjerte. Men vil deres skrøbelige nye forhold klare modstanden fra den trussel der ligger over Jasper? Vil Sloane finde modet til at sige fra overfor sin far? Vil Eaton-tragedien have en lykkelig ende? Vil de turde stole på at de vil hinanden nok til at blive?

Dette er en virkelig skøn western roman fra serien "Chestnut Springs" som har en god portion af humor, tragedie, skjulte følelser, knuste hjerter, manipulation, drama og stort begær. En ishockeyspiller og en ballerina. De har været tætte siden barndommen. Begge med følelser for hinanden men fanget i venskabs-stadiet. Vil de turde sætte deres venskab på spil for en chance for kærlighed og begær? En hjertevarm kærlighedshistorie.

Som skrevet i mine anmeldelser af de første to bøger i serien, så forstår jeg virkelig hypen nu. Jeg er åbenbart fan af western romancer. ;) Jeg kan varmt anbefale jer at læse dem. Især folk der måske har været i tvivl fordi de tror det er hard-core western. For det kan jeg sige at det ikke er. Det har den helt rigtige portion western og alm. romance. ;)

Min Goodreads rating:
★★★★✩

Ingen kommentarer:

Send en kommentar

Smig gerne en kommentar inden du smutter.
Jeg offentliggør og svarer på den hurtigst muligt. ;)