Find din indre Elver frem dette Forår

*Reklame* - Produkter modtaget som gave og til anmeldelse - Indeholder mine egne meninger.
Jeg er typen der drømmer om at have min egen samling af forskellige SFX produkter. Men de er bare så dyre at købe hjem, så det er indtil videre ikke blevet til det helt store. Jeg har lidt hudlim (Har et par dråber tilbage), polymorph, falsk blod og flydende latex (Med ammoniak), men det kommer man ikke langt med. Slet ikke i de små mængder jeg har det i, men det er da en start. Jeg leder stadig efter noget scarwax og/eller gelatine og noget tykkere falsk blod. Og så er der selvfølgelig de produkter jeg har fået hjem fra Coolstuff.dk her for lidt tid siden.

Jeg har langt om længe fået mig en lille hudlim mere og så har jeg valgt at jeg ville prøve en flydende latex UDEN ammoniak. Især når det skal bruges i området omkring øjnene. Ammoniak er ikke rart at få for tæt på øjet, så jeg har ikke rigtig leget så meget med det jeg har. Men nu har jeg endelig mulighed for at prøve noget sjovt. Og så har jeg altid haft en drøm om at få noget bodypaint. Jeg har fået fire farver hjem for at prøve det og jeg må sige at jeg allerede elsker det og ønsker alle farver i min samling. Ohhh my hvor kunne jeg lave mange fede looks hvis samlingen var komplet.

Og sidst men ikke mindst - den ting der gjorde at jeg fik idéen til det look jeg har lavet med nogle af disse produkter. Disse fantastiske høretelefoner med ELVERØRER! Åhhh jeg var solgt da jeg så dem. Så meget at jeg endda købte et par ører uden høretelefonerne på eBay, men kvaliteten er ikke specielt god. Så jeg er glad for at jeg nu også har disse. Jo ledningen er måske lidt irriterende hvis man vil bruge dem til et look, men til hverdag er de da fantastisk sjove! Og lyden i dem er også ganske okay. Helt klart nogle hovedtelefoner jeg vil bruge fremover når jeg gerne vil finde min indre elver frem. :P

Og nu hvor jeg har dem, så kunne jeg ikke lade være med at gøre lidt ekstra ud af makeup looket når nu de skal vises frem. Jeg har til dette makeup look brugt ørerne (selvfølgelig), hudlimen til de små sten og bodypainten til det kreative. Det var ikke alt der lykkedes lige godt, men til trods for udfordringerne og håret der ikke ville lystre, så synes jeg selv at resultatet blev ganske okay.

Næste kreative makeup look bliver lidt ..... Udenjordisk. ;) Men indtil da så kan I se mit elver look her.


Månedens Favoritter - Marts 2018

Indlægget indeholder produkter jeg har fået tilsendt til anmeldelse denne måned.
I denne måned havde jeg faktisk alt for mange favoritter, så jeg blev nødt til at skære lidt ned på det for at det ikke blev for voldsomt i dette indlæg. Det sker sjældent at der er så meget på én måned, men når det sker må det jo være et tegn på at det har været en god måned produkt-mæssigt. :)

Her ser I min reducerede bunke.

Nu hvor jeg har fået lidt mere af denne Chai Latte - Choko Orange fra Fredsted købt, så har jeg langt om længe kunne nyde lidt af det igen. Den smager simpelthen så godt. Jeg overvejer at prøve nogle af de andre varianter også, men tror ikke rigtig de kan overgå denne. Men det må tiden vel vise?! ;) Kan I anbefale nogle af de andre?

Jeg har også haft stor glæde af de lækre Soja Brikker fra Duftverket og det er især denne "Enchanted Forrest" som jeg har brugt mest af. Åhhh Lene kan altså noget magisk når det kommer til duftlys. Hvis I endnu ikke har prøvet nogle af dem, så kan jeg varmt anbefale jer at gøre det. Læs eventuelt om dem her.

Jeg har også været rigtig glad for det ChrisCopenhagen ur jeg fik hjem til test denne måned. Det er så lækkert simpelt og går til alle mine outfits. Og som jeg også skrev i indlægget hvor jeg anmeldte det, så har det den perfekte størrelse og er lige præcis hvad jeg har ledt efter i nogle år nu. Jeg har brugt det stort set hver dag siden jeg fik det hjem.

Jeg har også været ret glad for kombinationen af L'Oréal Paradise Extatic Mascara og Primer. Jeg er ret kræsen når det kommer til mascaraer og normalt er jeg ikke til klumpende mascaraer, men denne er.. overraskende god. Den klumper ikke helt så meget som så mange andre, men den gør det en smule, men det er med til at give godt med volume. Og hvis man bruger primeren sammen med den så tilsætter man ekstra meget volume og længde. Se det er ikke så dårligt.

Jeg er typen der får problemer med fedtet hår hvis jeg bruger en bestemt shampoo og balsam for længe af gangen. Jeg skal derimod skifte lidt imellem dem jeg bruger for at forhindre i at det sker. Men de tre varianter jeg brugte var ikke nok i denne måned. Derfor ville jeg gerne prøve en ny. Jeg fandt så denne Elvital Dream Length Restoring Shampoo med tilhørende hårmaske og ohhh my hvor har mit hår elsket det. Jeg skal helt sikkert have købt noget mere. Og så dufter de fantastisk! Perfekt til den kommende årstid.

Jeg løb også tør for min ene Mavala Double Lash Primer så jeg besluttede mig for at købe en ny til lageret. Jeg har nemlig brug den en del denne måned, og inden jeg når at se mig om så er den også brugt op. Jeg har haft mange problemer med at mine vipper faldt af i store mængder fordi jeg har haft en ret hård psykisk periode. Jeg har grædt meget og derfor også gnedet en masse i mine øjne. Og det er altså en rigtig skidt ting hvis man gerne vil holde sine vipper pæne. Så derfor har jeg forsøgt at forebygge for meget tab af vipper ved at bruge denne. Det hjælper en smule og giver dem lidt styrke.

Og så må jeg ikke glemme de Mælkechokolade Æg med "Popping Sugar" som jeg fik spist en del af denne måned. Mums! De er simpelthen så gode og jeg er stort set løbet tør for min pose nummer to. Jeg har ekstremt meget lyst til at købe en tredje, men jeg bliver nødt til at lade være. *Hehe* Men åhh de er gode. Hvis I endnu ikke har prøvet dem, så synes jeg at I skulle prøve. ;) I kan læse lidt mere om dem i dette indlæg.

Tidligere på måneden fik jeg også læst bogen "Whiskey Beach" af Nora Roberts og anmeldt den på bloggen. Ohhhh my hvor er hun altså bare en fantastisk forfatter! Jeg er blevet ret glad for hendes romaner, og jeg er stadig på jagt efter flere af hendes enkeltstående bøger. Hun har lavet flere større serier, men dem har jeg ikke fået læst endnu. De er heller ikke så nemme at få fingrene i. Har forsøgt flere genbrugsbutikker, men jeg har ikke lyst til at købe de bøger jeg har fundet, for der er ingen garanti for at jeg kan finde resten i den pågældende serie. Så derfor er det primært hendes enkeltstående bøger jeg leder efter. Og heldigvis er forlaget Flamingo så småt begyndt at genudgive nogle af dem. Men ventetiden imellem dem kan godt virke lang nogle gange. *Hehe*

Sidst men ikke mindst, så er der mit nye BookSeat som jeg ikke kan undvære nu hvor jeg har den. Det er altså en helt igennem fantastisk opfindelse og I kan læse lidt mere om den her hvis I skulle være interesseret. Jeg kunne personligt godt finde på at købe den i nogle flere farver. Måske så jeg har til hver årstid? *Hehe* Jeg ved at det er tosset, men sådan er jeg bare. ;)

Hvilke favoritter har I haft denne måned? Noget I kan anbefale at jeg skal prøve?

Dagens Makeup Look - Neutral with Crystal


En tur forbi SOZE Kaffebar og Risteri i Faaborg

Dette indlæg indeholder reklame for SOZE Kaffebar og Risteri i Faaborg - Indeholder mine egne meninger.
Så kom jeg endelig igang med mit "Mit Faaborg"-projekt her på bloggen. Som jeg skrev i dette indlæg, så vil jeg gerne lidt mere rundt i byen og kigge nærmere på de ting vi kan tilbyde vores egne indbyggere men så sandelig også dem der kommer udefra. For vi har rigtig mange hyggelige steder i byen. Caféer, restauranter osv... Og nu hvor jeg jo selv er fra Faaborg og nyder de steder, hvorfor så ikke dele det med jer her på bloggen? Måske skulle nogle af jer få lyst til at kigge herned forbi en dag og nyde Faaborg og få en bid god mad og lidt vådt til ganen? Opleve noget gammel Dansk kultur og se nogle smukke seværdigheder! Vi er ikke en hyggelig turistby for ingenting om Sommeren. ;)

Og så kan I jo passende smutte ind forbi SOZE Kaffebar og Risteri, som nu hører hjemme i det nye Helios Film- og Kulturhus.

Det gamle Helios Teater var igennem den helt store renovering for ikke så længe siden og i år overtog den nye ejer, Nathan Benson, så selve café-delen af det nye Film- og Kulturhus. SOZE er dog ikke en ny café, men er derimod rykket fra Den Voigtske Gaard til nu det nye Helios. Så os der er lokale kender den nok lidt i forvejen. Jeg har i hvert fald flere gange overvejet at skulle derind, men kom det bare aldrig. Men nu skulle det altså være.

Jeanette ville gerne med derind, så hun kiggede ned forbi i dag. Hun havde så haft skrevet lidt frem og tilbage med Nathan, og vi havde så fået lov til at prøve lidt fra deres menu. Det blev så en omgang brunch og en frisk smoothie.

Det var virkelig lækkert og jeg kunne sagtens have drukket endnu en smoothie, for den var satme god. Helt klart noget jeg godt kunne finde på at tage derned for at få igen. Og så er det friskt brød fra en af de lokale bagere de bruger, og dét er jeg kæmpe fan af! Især fordi de bagere vi har her i byen altså laver noget virkelig lækkert brød. Det var lige som det skulle være med den brunch.

Som sagt er det ikke sidste gang at jeg tager derned, og næste gang skal jeg helt klart prøve deres Latte Mocha. Jeg er ikke så god til kaffe for sig selv, så jeg skal helst have det mixet med noget varm kakao eller varm chokolade. Så Latte Mocha bliver det næste jeg skal prøve dernede. Det er jo en kaffebar, så man skal vel prøve bare lidt med noget kaffe i, right? ;) Så Nathan! Vi ses igen. That's for sure! Til jer andre - I kan læse mere om SOZE herinde.

Og så er det jo bare et super hyggeligt sted de ligger. Det ligger så man kan sidde og kigge lidt ned til vandet og det er jo en af de ting jeg elsker ved byen - at vi er en havneby og har vandet som nabo. Og ikke nok med det, men så har vi også Svanninge Bakker og masser af andet smuk natur. Faaborg er sku en Dansk lille perle på Sydfyn. Glæder mig til at vejret bliver bedre så der kommer lidt mere liv i byen og man igen kan sidde og nyde solen nede ved vandet eller oppe på Torvet. Åhhh det bliver bare så godt. Vi må håbe at Sommeren bliver god i år.

Tak til Jeanette for en hyggelig dag og fordi du kiggede ned forbi. Og tak til Nathan og SOZE for hyggelig stemning og lækker brunch og smoothie.